Podsumowanie rundy jesiennej sezonu 2016/2017

Niespełna dwa tygodnie minęły od ostatniego rozegranego ligowego meczu z udziałem naszego zespołu, zatem czas na krótkie podsumowanie tego co wydarzyło się przez ostatnie cztery miesiące rozgrywek. Do rundy jesiennej sezonu 2016/2017 przystąpiliśmy w aż dwunastu różnych rozgrywkach - dziesięć z nich to ligowe potyczki, w większości na szczeblu wojewódzkim (sześć), trzy z nich to ligi lubelskie, a jedna - II Liga Kobiet - o największym zasięgu terytorialnym, bo skupiająca cztery ościenne województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Prócz zorganizowanych przez Lubelski Związek Piłki Nożnej, lig, nasze dwa zespoły: Orlików Młodszych (rocznik 2007) oraz Żaków Starszych (rocznik 2008) zostało zgłoszonych do turniejowych rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych. Pod względem ilości udziału naszych drużyn w rozmaitych zawodach jest to swoisty rekord naszego klubu. 

Miniona runda w wykonaniu naszych zespołów pozostawiła dość spory niedosyt, gdyż w wielu meczach ligowych oraz turniejach brakowało często niewiele, aby wynik danego spotkania był zupełnie inny, co w konsekwencji przełożyłoby się na wyże lokaty w tabelach ligowych. W obliczu zmian jakie nasz klub przeszedł w czasie przerwy wakacyjnej tj. zmiana składu Zarządu, zmiana trenerów w poszczególnych grupach rozgrywkowych, zmiana na stanowisku trenerów koordynatorów, a także problemy związane z bazą szkoleniową miały wpływ na nieco słabsze wyniki. Zmiany te były jednak potrzebne aby klub mógł się dalej rozwijać. Nie bez echa przeszły również liczne transfery naszych wychowanków do ekstraklasowych zespołów takich jak: Cracovia Kraków do której odszedł Mateusz Supryn (ur. 1999), Ruch Chorzów - Artur Balicki (ur. 1999) czy Pogoń Szczecin - Mateusz Ozimek (ur. 2000). Dalszą drogę rozwoju poza naszym klubem wybrali również Mateusz Wójcik (Znicz Pruszków) i Kacper Kowalczyk (Radomiak Radom). 

Całą sytuację przeanalizowaliśmy z jednym z naszych trenerów koordynatorów: Łukaszem Jankowskim z którym przeprowadziliśmy krótki wywiad dotyczący zakończonej niedawno rundy jesiennej. Oto co powiedział nasz koordynator: 

1. Jak byś podsumował poczynania naszych drużyn w rozgrywkach ligowych jednym słowem?

ŁJ: „Motywacja” -  do dalszej pracy nad sobą.

2. Wyjaśnij dlaczego użyłeś tego słowa?

ŁJ: Użyłem tego słowa, ponieważ chciałbym i życzyłbym sobie żeby każdy z zawodników trenujących w naszym klubie cały czas dążył do podnoszenia swoich umiejętności, a co za tym idzie poświęcał więcej czasu do pracy nad sobą. Bardzo dużo dzieci (większość) jeżeli zadamy im pytanie ile czasu oprócz treningu poświęcają na różnego typu ćwiczenia, na granie w piłkę z kolegami, na jazdę na rowerze itp. odpowiedzą, że nie wiele albo wcale. Zawodników robiących coś więcej niż tylko treningi klubowe jest około 20% na grupę. Jest to za mało żeby pozytywnie oddziaływać na dobre wyniki w poszczególnych rocznikach. A żeby się rozwijać powinno się cały czas dążyć do doskonałości w nauce poszczególnych elementów gry w piłkę nożną, a do tego potrzebna jest ciągła pozytywna motywacja.

3. Jakie są przyczyny słabszej dyspozycji większości naszych zespołów w rozgrywkach ligowych?

ŁJ: Główną przyczyną słabszej dyspozycji większości naszych zespołów nie są umiejętności piłkarskie, lecz sprawność ogólna i fizyczna. Wynika to z różnych czynników m.in. z uwarunkowań rozwoju biologicznego zawodników, niesystematyczności uczestnictwa w zajęciach treningowych wszystkich zawodników, jak również z braku odpowiedniej bazy treningowej tj. trenowanie i granie na różnych nawierzchniach boisk.

4. Jak istotny jest fakt nawiązania współpracy z Wicemistrzem Świata Weteranów w zapasach - Pawłem Wolińskim w zakresie ogólnego rozwoju naszych zawodników?

ŁJ: Jest to jeden z głównych czynników naszej słabszej dyspozycji. Zajęcia z trenerem Pawłem Wolińskim pomogą naszym zawodnikom w poprawie sprawności ogólnej, stabilności całego ciała, jak również poprawią jego cechy motoryczne. Przede wszystkim pomogą w przyszłości zapobiegać różnego rodzaju kontuzjom, na które nasi zawodnicy są narażeni trenując na różnych nawierzchniach. Pomogą również znosić coraz większe obciążenia treningowe.

5. Jakie są plany/założenia szkoleniowe na okres między rozgrywkami?

ŁJ: Założenia to usystematyzowanie zajęć treningowych dla poszczególnych roczników i zwiększenie ich intensywności.

6. Czy jest szansa na poprawę formy naszych drużyn w najbliższym czasie?

ŁJ: Poprawa na pewno będzie, lecz jest to długoterminowy proces szkoleniowy i na efekty trzeba będzie cierpliwie poczekać.

Na koniec garść statystyk z minionej rundy: 

Najwyższa lokata w tabeli ligowej drużyny: 3 - Junior Starszy (Liga Lubelska)

Najwięcej zwycięstw drużyny: 7 - Junior Starszy (Liga Wojewódzka)

Najwięcej zdobytych bramek przez zespół: 26 - Młodzik Starszy (Liga Wojewódzka)

Najmniej straconych bramek przez zespół: 14 - Seniorki (II Liga Kobiet)

Najmniej porażek zespołu: 3 - Seniorki (II Liga Kobiet)

Ilość zwycięstw naszych drużyn (łącznie): 35

Ilość zdobytych bramek przez nasze drużyny (łącznie): 178